Sosyal İşler Yönetimi


Son yıllarda ortak yaşamı daha cazip ve yaşanabilir bir hale getirebilmek adına özellikle büyük site ve toplu konutlarda birçok sosyal tesis alanı inşa edilmektedir. Günümüzde site, rezidans, iş merkezleri veya toplu yaşam alanlarını barındıran yapıların en büyük ayrıcalıkları sosyal tesislerin tüm sakinlerin hizmetine sunulmasıdır.

 

Basketbol, futbol, mini golf, fitness, açık/kapalı yüzme havuzları, sauna, hamam, buhar odası, masaj salonu, oyun ve sinema salonları, misafir ağırlama odaları, toplantı salonları, çocuk oyun alanları, parklar, kütüphane, kafe vb. birçok alanda tesis edilmiş bu sosyal tesisler hem sakinlerin günlük streslerini atmalarını hem de sosyalleşmelerini sağlamaktadır.

 

Sitelerde tesis edilmiş sosyal alanlar ailenizle gezip dinlenebileceğiniz, çocuklarınız oyun oynayabileceği, günün yorgunluğunu ve stresini atabileceğiniz yerler olması sebebiyle bu alanların iyi işletilmesi, temiz ve güvenli olması şarttır.

 

Ancak tamda bu noktada ortak bir alanda ve payda da yaşamak zorunda olan sakinlerin bu tesisleri nasıl kullanması gerektiği konusu her büyük sitede olduğu gibi yine büyük tartışmalar yaratan problemlerden biridir. Bu tesislerin kimler tarafından, ne zaman, nasıl ve hangi şartlarda kullanılması gerekliliğine dair kuralar manzumesi siteler için olmazsa olmaz süreçlerden biridir.

 

Bu gelişim beraberinde, bu sosyal merkezlerin hizmet kalitesinde birtakım sıkıntılar getirmiştir. Site yönetimleri, bilgi düzeyi eksik ve kalifiye olmayan personeller istihdam ederek farkında olmadan insan sağlığına olumsuz etki etki yaratacak durumlar yaratmaktadır. Öyle ki bu durumların bazıları kanuni olarak da suç unsuru içermektedir.

 

Mono Profesyonel Yönetim; tüm bu ortak tesislerin yasalara uygun, verimli, maliyet analizleri yapılmış, hakkaniyetli ve huzur verici bir şekilde bir kullanılması adına yönetim kurullarıyla istişare ederek tesis planlamalarının yapılmasını, doğru ürün tedarikini, kullanım saatlerinin belirlenmesini, profesyonel personel tedarikini, işletilmesini, periyodik bakımının ve temizliğinin gerçekleştirilmesini sağlar.


Anahtar Kelimeler : Sosyal İşler YönetimiSosyal İşler Yönetimi